Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności podstawą funkcjonowania każdej firmy jest płynność finansowa. Rosnąca ilość zaległych płatności nierzetelnych kontrahentów może negatywnie wpłynąć na jakość działania przedsiębiorstwa, a w szerszej perspektywie doprowadzić do dużych strat i utraty wiarygodności firmy wśród partnerów biznesowych. Z pomocą w takich sytuacjach mogą przyjść zewnętrzne firmy lub kancelarie specjalizujące się w kompleksowej obsłudze wierzytelności. Pozwala to przedsiębiorcy zrzucić z barków problem zajmowania się dłużnikami. Dzięki temu, zamiast tracić siły na odzyskiwanie długów, może on skupić się na rozwoju firmy.
Na czym polega obsługa wierzytelności?
Priorytetem specjalistów zajmujących się windykacją, w szerokim tego słowa znaczeniu, jest polubowne zakończenie sprawy skutkujące spłatą długu. Ten najbardziej pożądany scenariusz nie zawsze jednak sprawdza się w praktyce. W związku z tym w zakresie działań obsługi wierzytelności mieszczą się również wszelkie czynności dokonywane po wkroczeniu na ścieżkę sądową. Oprócz oczywistych korzyści dla wierzycieli, profesjonaliści podejmujący się działań zmierzających do uzyskania zaległej płatności, mają na celu również zapewnienie dogodnych warunków spłaty drugiej stronie, czyli dłużnikowi. W pierwszej kolejności sięga się zatem po środki polubowne. Ważny jest kontakt z dłużnikiem mający na celu rozeznanie się w sytuacji. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie przyczyny powstania zaległości oraz przypomnienie dłużnikowi o należności, która nie została uregulowana. Często już na tym etapie sprawa ma pozytywne zamknięcie. Na działania windykacyjne składają się między innymi telefony do dłużnika i jeżeli zachodzi taka konieczność również osobiste wizyty oraz wysyłanie wezwań do zapłaty. Indywidualne podejście do dłużnika pozwala na przeanalizowanie jego aktualnej sytuacji finansowej i ustalenie rozsądnego i satysfakcjonującego obie strony systemu spłaty zaległości.
Reprezentacja klienta w postępowaniu sądowym
Działania zmierzające do polubownego zakończenia sprawy nie zawsze przynoszą skutek. Jak już wcześniej wspomniano, są sytuacje, w których konieczne jest wejście na ścieżkę sądową. W takim wypadku firma zajmująca się obsługą wierzytelności podejmuje czynności zmierzające do uzyskania wyroku sądowego, który zawierać będzie klauzulę wykonalności. W ramach tych działań mieści się między innymi opracowanie i złożenie pozwu, nadzorowanie przebiegu sprawy i wszelkie formalności związane ze sporządzaniem pism procesowych. Oprócz tego specjaliści zajmujący się windykacją biorą udział także w postępowaniu egzekucyjnym. W praktyce oznacza to, że współpracując z komornikami sądowymi, reprezentują wierzyciela na ostatnim etapie odzyskiwania długu. Monitorują każdy etap postępowania egzekucyjnego i dokładają wszelkich starań, by usprawnić jego przebieg.
Korzyści płynące z obsługi wierzytelności
Podstawową korzyścią, która płynie ze współpracy z firmą zajmującą się kompleksową obsługą wierzytelności, jest oszczędność czasu oraz pieniędzy. Zawiązanie takiej współpracy pozwala zrezygnować z ustanawiania odrębnego działu w strukturze przedsiębiorstwa, który zajmowałby się windykacją. Ponadto firmy oferujące usługi tego typu, najczęściej bazują na prowizji, którą same egzekwują od naszego dłużnika. W innych przypadkach pobierają swoje wynagrodzenie tylko w przypadku pozytywnego zakończenia sprawy i ściągnięcia długu. Oznacza to, że koszty ponosimy tylko w wypadku skutecznego działania firmy. Poza wymienionymi wyżej korzyściami ważną kwestią jest indywidualne podejście profesjonalisty do każdego dłużnika. Często jest tak, że mimo zaległości w płatnościach chcemy zachować dobre stosunki z drugą stroną. Dzięki przeprowadzeniu wywiadu ze stroną zadłużoną, analizie jego sytuacji finansowej i ustaleniu dogodnego systemu spłaty staje się to możliwe.