Windykacja należności

Windykacja należności – krok po kroku do odzyskania pieniędzy

Windykacja należności – krok po kroku do odzyskania pieniędzy
Przedsiębiorstwa, funkcjonujące w oparciu o umowy długoterminowe ze stałymi kontrahentami narażone są na opóźnienia w płatnościach oraz wynikające z nich problemy finansowe. Utrata płynności finansowej firmy może spowodować poważne kłopoty, łącznie z koniecznością zaprzestania działalności. Z myślą o przedsiębiorcach, których należności nie zostały wypłacone w czasie, przewidzianym w dokumentach, określających warunki płatności stworzono możliwość windykacji należności. Procedura windykacyjna jest zbiorem czynności, wykonywanych w sytuacji, gdy pojawia się przekroczenie terminu zapłaty lub zwrotu zadłużenia. Windykacja należności brzmi groźnie, lecz w praktyce jest to procedura korzystna dla obydwu stron transakcji finansowej, która staje się przedmiotem działań windykacyjnych. Dlaczego korzystna? Przede wszystkim dlatego, że przebiega etapowo, dając czas i możliwości stronom, aby rozwiązać problem polubownie.

Próba polubownego dochodzenia spłaty należności

Kolejnego dnia, po upływie terminu płatności warto wdrożyć postępowanie windykacyjne przeciw dłużnikowi. Aby przypomnieć o zaległym już zobowiązaniu finansowym można wysłać wiadomość elektroniczną, tekstową wiadomość SMS lub zadzwonić do wierzyciela, przypominając o upłynięciu terminu płatności. Jeżeli relacja zawodowa jest długoletnią współpracą, a przejściowe trudności nie powinny rzutować na kontakty biznesowe, warto zaproponować polubowne rozwiązanie problemu w postaci rozłożenia zobowiązania na raty lub przesunięcia terminu płatności. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż trudności kontrahenta mogą spowodować trudności we własnym przedsiębiorstwie, dlatego ugoda powinna być rozsądna oraz uwzględniająca interes obydwu stron. Najważniejsza na tym etapie jest obustronna chęć sfinalizowania płatności.

Wezwanie do zapłaty z potwierdzeniem odbioru

Jeżeli próby polubownego dochodzenia zapłaty należności nie przyniosły efektu, kolejnym krokiem procedury windykacji należności jest wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty z potwierdzeniem odbioru. Wezwanie powinno zostać sformułowane profesjonalnie, z uwzględnieniem stanowiska wierzyciela oraz informacji o konieczności skierowania sprawy do sądu, jeżeli nie zostanie uiszczona należność. Odbierając wezwanie dłużnik według przepisów prawa został zaznajomiony z koniecznością zapłaty należności, nawet jeśli poprzednie wiadomości nie zostały przez niego odebrane lub odczytane. Czynności, dokonane na etapie postępowania polubownego są pozytywne w kontekście ewentualnych, dalszych kroków. Co dalej, jeżeli dłużnik nie wywiąże się z zobowiązania, mimo otrzymania wezwania do zapłaty w formie listu oraz telefonicznej? Konieczny staje się etap postępowania komorniczego.

Windykacja należności – postępowanie upominawcze i udział komornika

Powód postępowania upominawczego uproszczonego powinien złożyć pozew za pomocą wniosku urzędowego oraz po otrzymaniu wyroku, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Na podstawie nadania przez sąd klauzuli wykonalności, można dochodzić roszczeń za pośrednictwem komornika, w postępowaniu egzekucyjnym. Skuteczność działań komorniczych zwiększy się w przypadku współpracy wierzyciela z urzędnikiem. Wskazując komornikowi dane, na podstawie których może on dochodzić zapłaty należności znacznie zwiększa skuteczność postępowania.

Windykacja należności często bywa jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy. Jest, praktycznie ujmując, etapem pośrednim, pomiędzy spłatą długu w drodze porozumienia obydwu stron, bez wysyłania wezwania do zapłaty oraz postępowaniem egzekucyjnym, prowadzonym przez komornika. Czas, który daje możliwość uniknięcia spotkania z komornikiem jest szansą na rozwiązanie problemu zadłużenia, a chęć współpracy z windykatorem przynosi pozytywne efekty w postaci propozycji rozwiązań trudnej dla obydwu stron sytuacji.

Dodaj komentarz