Sprzedaż i kupno wierzytelności – co trzeba widzieć?

Współpraca z dłużnikiem nie zawsze jest kolorowa. Jeśli mamy problemy, by wyegzekwować od niego swoją należność, albo zbliża się konieczność zapłaty własnych zobowiązań, warto zainteresować się tematem sprzedaży wierzytelności. Dzięki temu rozwiązaniu pozbywamy się wielu problemów, związanych ze ściąganiem długu, i mamy szansę natychmiast odzyskać płynność finansową.

Jednak skup i sprzedaż wierzytelności ma swoje obostrzenia, których trzeba być świadomym. Poza tym firmy windykacyjne również stawiają pewne warunki. Jakie? O tym dowiemy się z poniższego artykułu.

Czy każdy dług można sprzedać?

Kupno wierzytelności przez firmę windykacyjną (albo osobę prywatną), odbywa się na podstawie cesji wierzytelności. Jest to umowa cywilnoprawna, której celem jest zmiana wierzyciela, tzn. osoby mającej prawo wyegzekwować dług. W teorii sprzedać można prawie każdy dług, w praktyce wygląda to nieco inaczej

Prawo zabrania handlowania tylko tymi wierzytelnościami, w których umowie jest jasno zapisane, że dług nie może przejść w ręce nowego wierzyciela, oraz tymi cechującymi się specyficznymi właściwościami, np. roszczenie o ochronie dóbr osobistych. Poza dwoma wyżej wymienionymi przypadkami, tak jak pisaliśmy, możliwe jest kupno każdego długu.

Jednak, chcąc pozbyć się zobowiązania naszego dłużnika i/lub uzyskać natychmiastową zapłatę, musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy przypadek będzie atrakcyjny dla firmy windykacyjnej. Jak każda działalność, jest ona nastawiona na zysk i nie zainteresuje się dłużnikami, z których nie będzie się dało ściągnąć należności (albo będzie to utrudnione).

Od czego zależy cena?

Zanim zostanie dokonane kupno wierzytelności, firmy przede wszystkim oceniają wiarygodność dłużnika, czyli jaki jest procent szansy na odzyskanie pieniędzy. Przeważnie jest tak, że im nowszy dług, tym wyższa cena (bo jest większe prawdopodobieństwo sukcesywnej windykacji), ale to nie jedyny czynnik, który wpływa na kwotę zakupu.

Dlatego ilość pieniędzy, które możemy otrzymać za naszego dłużnika, jest bardzo rozbieżna. Od możliwości uzyskania nawet 90% zwrotu (przy dłużniku zdolnym spłacić swój dług), po kilka, maksymalnie kilkanaście procent (przy dłużnikach niewypłacalnych albo takich, którymi interesuje się już komornik).

Podsumowując, na atrakcyjność wierzytelności wpływa:

jej „świeżość”,

wypłacalność dłużnika, czyli możliwość wyegzekwowania od niego należności,

zabezpieczenie hipoteką lub jakimś zastawem,

brak innych wierzycieli i brak ingerencji komornika,

uznanie i potwierdzenie na piśmie, co pozwala egzekwować je przed sądem.

Czy to się opłaca?

Odpowiedzieć na te pytanie można dwojako. Z jednej strony musimy pogodzić się z tym, że przy sprzedaży wierzytelności nie odzyskamy pełnej kwoty, ale z drugiej pozbywamy się masy problemów i dochodzeń w sprawie swoich należności. Kupno wierzytelności przez firmę windykacyjną pozwala nam odzyskać pieniądze natychmiast (co jest szczególnie istotne w przypadku firm lub osób, które potrzebują gotówki).

Poza tym odchodzą nam koszty windykacyjne i poświęcanie czasu na egzekucje – wszystko to przechodzi na barki nowego wierzyciela. My mamy spokojną głowę i możemy zająć bardziej produktywnymi sprawami, gdyż po dokonaniu cesji na nasze konto trafia wynegocjowana kwota.

Trzeba jednak pamiętać, że do sprzedaży wierzytelności warto się solidnie przygotować. Mając pod ręką wszystkie niezbędne dokumenty i potrafiąc przedstawić naszego dłużnika w jak najkorzystniejszym świetle, będziemy mogli wynegocjować dużo lepszą cenę. Konieczność znalezienia złotego środka jest tutaj bardzo istotna – żebyśmy odzyskali taką kwotę, która nas zadowoli, i żeby firma windykacyjna nie wyszła stratna z tej transakcji.

Dodaj komentarz